ul. Gorajska 6, Warszawa, Polska 662 280 482, 600 206 094
HR dla Biznesu
kontakt@hrdlabiznesu.pl

ASSESSMENT CENTER NA STANOWISKO KIEROWNICZE

Strona główna ASSESSMENT CENTER NA STANOWISKO KIEROWNICZE

Standardowa rozmowa kwalifikacyjna daje szanse jedynie na powierzchowne poznanie kandydata. Każdy pracodawca wie, że zatrudnienie nowej osoby wiąże się z niemałym ryzykiem – a kosztuje czas i pieniądze. W jaki sposób można usprawnić proces rekrutacyjny? Jednym z nich jest Assessment Center.

Co to jest Assessment Center?

To innowacyjna metoda, która weryfikuje kompetencje kandydata i pracownika. Można ją stosować zarówno w czasie procesu rekrutacyjnego – jako narzędzie selekcji, jak i podczas oceny pracowników. Assessment Center pozwala także planować zasoby ludzkie, na przykład: Assessment Center na stanowisko kierownicze pomaga wyłonić najlepszą kandydaturę na pozycję menedżerską. Podstawą tej metody jest wielowymiarowość oceny. Zaproszone osoby – zwykle od 4 do 8 – wykonują określone zadania. Najczęściej wykorzystuje się:

  • Dyskusje – które sprawdzają umiejętności komunikacyjne i pracy w grupie.
  • Prezentacje – dzięki którym można poznać umiejętności: prezentacji, radzenia sobie z wieloma informacjami czy ich uporządkowania.
  • Case study – czyli analiza przypadku – na przykład jakiegoś problemu, który pojawił się w firmie w przeszłości – i propozycja rozwiązania go. To pozwala sprawdzić zdolności analityczne, wiedzę merytoryczną czy umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych.
  • Gry symulacyjne – wymagają od kandydatów wcielenia się w określone osoby: specjalistę, lidera projektu czy menedżera i zrealizowania podanych celów. Asesorzy mają szansę poznać skuteczność kandydatów, ich sprawność komunikacyjną.
  • In basket – to indywidualne zadania symulacyjne. Uczestnik otrzymuje zbiór informacji i na ich podstawie musi osiągnąć szereg celów. Jednym z popularniejszych zadań-symulacji należy zaplanowanie działań menedżera, który wraca do pracy po urlopie i ma zaległe obowiązki.

Efekty pracy uczestników Assessment Center oceniają asesorzy, czyli właściwie przeszkoleni pracownicy HR lub konsultanci personalni.

Jakie są zalety Assessment Center na stanowisko kierownicze?

Jest to metoda usprawniająca proces rekrutacji – podczas jednej sesji można ocenić kilka osób jednocześnie. Pozwala także dokładnie dobrać sprawdzane umiejętności, które są oczekiwane na danym stanowisku. Kandydaci sprawdzani są pod kątem ich potencjalnych przyszłych obowiązków. Na ocenę składa się wiele czynników, dlatego Assessment Center na stanowisko kierownicze określa się mianem oceny wielowymiarowej. Co więcej, metoda Assessment Center jest obiektywna – o zatrudnieniu nie decyduje jedynie rekruter, a zespół asesorów.

Chcesz wdrożyć w swojej firmie profesjonalną, wielowymiarową, obiektywną metodę rekrutowania? Postaw na Assessment Center i HR dla Biznesu! Skontaktuj się z nami, a zaprojektujemy dla Ciebie i Twojej firmy Assessment Center oparty o potrzebne Twojej organizacji kompetencje. Przygotujemy kryteria oceny i narzędzia oraz zrealizujemy badanie. Naszą współpracę zwieńczą przygotowane przez nas fachowe raporty indywidualne i zbiorczy, podsumowujący cały proces. Zapraszamy do współpracy! Możesz skontaktować się z nami telefonicznie, e-mailowo lub poprzez formularz kontaktowy w zakładce Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *